Newsy

VII LETNI FESTIWAL...

VII LETNI FESTIWAL...

        VII LETNI FESTIWAL KULTURY POLONIA CANTANS 2017                  Wroc³aw ?  30.07. 2...

IV Letni Festiwal...

IV Letni Festiwal...

  IV Letni Festiwal Kultury POLONIA CANTANS 2014  WROC£AW    27.07. -03.08.2014 - pod Honorowym...

YouTube


Top Panel

I Letni Festiwal Kultury Polonia Cantans 2011 ? podsumowanie

  • PDF

 

Osiem koncertów we Wroc³awiu i sze¶æ koncertów w Lubinie, w Ko¶ciele ¦w. Maksymiliana Kolbe, wys³ucha³o ³±cznie ponad 10.000 osób, z tego ok. ? we Wroc³awiu i ? w Lubinie. Ide± przewodni± festiwalu jest prezentacja polskiej muzyki w jej ci±g³o¶ci historycznej oraz pe³nej otwarto¶ci na rodzaje i gatunki. Kryterium piêkna-prawdy-dobra w sztuce to chrze¶cijañski fundament jej tworzenia, natomiast pamiêæ i to¿samo¶æ, które to nakaza³ nam pielêgnowaæ B³ogos³awiony Jan Pawe³ II, to z kolei g³ówne przyczyny, dla których festiwal zaistnia³. 

Teraz mo¿na ju¿ mówiæ o konkretnych wydarzeniach kulturalnych, ich ocenie i ewentualnych owocach tych wydarzeñ. Festiwal rozpocz±³ siê od recitalu Marii Lamers z Krakowa, która ujmuje swoj± piêkn± barw± g³osu, pogod± ducha i mi³o¶ci± do Polski, jaka wybrzmiewa w wykonywanych piosenkach i pie¶niach polskich, tych starych z XVIII, XIX i XX wieku i tych nowych, których jest autork±. Jej ¶piew jest balsamem na polsk± duszê, sko³atan± obecnie z wielu powodów. Jest zarazem lekcj± i refleksj± o Polsce, ¿e byli przed nami Polacy, którzy tworzyli z mi³o¶ci do niej i czêsto z jej powodu cierpieli i za najja¶niejsz± Rzeczpospolit± oddawali w ofierze swoje ¿ycie. Na tym tle historycznym, bardzo ciekawie zaprezentowa³ siê polonijny Zespó³ Pie¶ni i Tañca ?Syberyjski Krakowiak? z Abakanu w Rosji. W wielu cz³onkach tego zespo³u p³ynie krew polskich zes³añców na Syberiê. Niektórzy maj± pe³n± ¶wiadomo¶æ swoich polskich korzeni, inni bardzo s³ab±. Niewielu mówi po polsku, ale wszyscy razem, z w³asnej nieprzymuszonej woli ¶piewaj± polskie pie¶ni i tañcz± polskie tañce 6000 km od Wroc³awia w dalekim Krasnojarskim Kraju na Syberii, któr± uwa¿aj± ju¿ za swoj± pierwsz± ojczyznê. Zespó³ prowadzony przez dr Sergiusza Leoñczyka prezentuje wysoki poziom artystyczny, a poniewa¿ dominuje w nim m³odo¶æ i uroda, a tak¿e dba³o¶æ o polskie stroje ludowe, jako ca³o¶æ robi bardzo dobre wra¿enie.

Nastêpne trzy dni festiwalowe we Wroc³awiu by³y po¶wiêcone wy³±cznie polskiej muzyce klasycznej. Wykonywane by³y utwory piêciu polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Józefa Krogulskiego, Karola Lipiñskiego i Samuela Kossowskiego. Wykonawcami byli najwybitniejsi polscy muzycy: Konstanty Andrzej Kulka ? skrzypce, Andrzej Wróbel ? wiolonczela i Miros³aw G±sieniec ? fortepian. Wszyscy s± profesorami Akademii Muzycznych i prowadz± katedry w klasie swoich instrumentów. Towarzyszy³a im bardzo zdolna i posiadaj±ca ju¿ wysokie kwalifikacje zawodowe m³odzie¿ z Warszawy ? Anna Wróbel ? wiolonczela oraz muzycy zespo³u ?Camerata Vistula?, a tak¿e Agnieszka Guzek i Robert Bachara z Wroc³awia ? m³odzi, ale ju¿ wielkiej klasy, skrzypacze. Bardzo wa¿nym by³o przypomnienie trzech mniej znanych polskich kompozytorów: Józefa Krogulskiego oraz Karola Lipiñskiego i Samuela Kossowskiego. Kompozytorzy: Karol Lipiñski ? patron wroc³awskiej Akademii Muzycznej i jego uczeñ Samuel Kossowski, zarazem wybitny wiolonczelista zmarli równo 150 lat temu. Przypomnia³ o tym fakcie Micha³ Domaszewicz ? muzykolog z Warszawy, bêd±cy zarazem konsultantem muzycznym Letniego Festiwalu Kultury POLONIA CANTANS. Przypomnienie tej twórczo¶ci nale¿y zaliczyæ do bardzo wa¿nego dorobku tego festiwalu. Du¿ym wydarzeniem festiwalowym by³ czwartkowy koncert Zespo³u Ksiê¿y Solistów ?Servi Domini Cantores?. Operowe g³osy wystêpuj±cych Ksiê¿y z ró¿nych miast w Polsce ? Ks. Robert Kaczorowski z Gdañska ? bas/baryton, Ks. Rafa³ Kobyliñski z Poznania ? baryton, Ks. Zdzis³aw Madej z Wroc³awia ? tenor i Ks. Pawe³ Sobierajski z Katowic ? tenor wprawi³y wszystkich s³uchaczy w prawdziwy zachwyt. Wszystkie wykonania utworów sakralnych i ¶wieckich by³y wykonywane na bo¿±, a nie ludzk± chwa³ê, o czym w dobitny sposób wykonawcy ¶wiadczyli za ka¿dym razem. Na zakoñczenie koncertu, Ks. Zdzis³aw Madej wykona³ przedpremierowo, rewelacyjnie ariê Jontka z ?Halki? Stanis³awa Moniuszki. Koncert zaszczyci³ swoj± obecno¶ci± Jego Ekscelencja Ksi±dz Arcybiskup Marian Go³êbiewski ? Metropolita Wroc³awski, który na zakoñczenie pogratulowa³ wykonawcom i pob³ogos³awi³ wszystkim obecnym na koncercie. Nastêpny dzieñ festiwalowy ? pi±tek up³yn±³ pod znakiem kapel. Dwie ludowe: Opoczno i Kêty (Beskid Cieszyñski) oraz jedna folkowa, miejska z Odolanowa. G³ównym przes³aniem takiego zestawienia zespo³ów jest potwierdzenie faktu, ¿e polska kultura jest jedna, ¿e wzajemnie siê przenika, i ¿e w Ko¶ciele spotykaj± siê przed o³tarzem, by oddaæ cze¶æ Bogu. Wszystkie Kapele bazuj± na tradycjach rodzinnego muzykowania. Rodzina Biñków z Opoczna ? mama, córka, syn i wujek, Rodzinna Kapela Bugajskich ? tata, trzy córki i syn, Kapela znad Baryczy ? tata, dwie córki oraz trzy osoby z poza rodziny. Wysoki poziom kapel i ich ró¿norodno¶æ pozwalaj± na zapoznanie siê z warto¶ciowym, polskim folklorem ludowym i miejskim.

Sobotni koncert Kariny Kalczyñskiej nale¿y uznaæ za bardzo wa¿ne i piêkne wydarzenie artystyczne POLONII CANTANS 2011. To, ¿e ta wielce utalentowana artystka ma ogromne mo¿liwo¶ci wokalne, wiedzia³em ju¿ od 2004 roku, ale ¿e jej ¶piew mo¿e szybowaæ pod samo sklepienie, wysokiego, gotyckiego Ko¶cio³a NMP na Piasku, by³o ju¿ nawet dla mnie zaskoczeniem. Artystka ma przed sob± wielk± przysz³o¶æ i bêdzie zapewne dostrze¿ona przez najwiêksze telewizje i agencje artystyczne. Mo¿e ten festiwal stanie siê wa¿nym punktem w jej drodze artystycznego wzrastania. Po koncercie Kariny Kalczyñskiej, Rodzinna Kapela Bugajskich wykona³a tego wieczoru piêkny program papieski dla Jana Paw³a II. Obecny na wszystkich koncertach w Ko¶ciele NMP na Piasku, Dyrektor CARITAS Archidiecezji Wroc³awskiej ? Ks. mgr Janusz Jastrzêbski podziêkowa³ artystom i opowiedzia³ o dniu, w którym umiera³ Jan Pawe³ II. W jego Parafii, gdzie by³ proboszczem, z inicjatywy parafian o 21.00 rozpoczê³a siê Msza ¦wiêta, w trakcie której to Ojciec ¦wiêty odszed³ do Domu Ojca w Niebie.

Pop-Oratorium ?Mi³osierdzie Bo¿e? ? niedzielne zakoñczenie festiwalu. Zespó³ Muzyki Sakralnej LUMEN z Poznania wraz kompozytorem pop-oratorium Zbigniewem Ma³kowiczem, Soli¶ci: Marzena Ma³kowicz, Aleksandra Ma³kowicz-Figaj, Marek Ba³ata, Wroc³awska Orkiestra Kameralna, Chór ?Basilica Cantans? z Wroc³awia i Chór ?Beati Cantores? z G³ogowa. Dyrygent- Miros³awa Jura-¯egleñ. Pop-Oratorium jest wielkim misterium s³owno-muzycznym, gdzie autork± s³ów jest ¦wiêta Siostra Faustyna. Jak zwykle oklaskom dla kompozytora i wykonawców nie by³o koñca. Po koncercie, poproszona o zabranie g³osu Wiceprzewodnicz±ca Rady Miasta Wroc³awia ? dr Maria Zawartko wyrazi³a nadziejê, ¿e POLONIA CANTANS bêdzie kontynuowana w latach nastêpnych, a poziom zaprezentowany w pierwszej edycji festiwalu zostanie co najmniej utrzymany. Pogratulowa³a równie¿ organizatorom ? Fundacji Polskie Gniazdo i ze swojej strony zapewni³a o wspieraniu tej inicjatywy kulturalnej we w³adzach samorz±dowych Wroc³awia. Bardzo dziêkujê Pani Wiceprzewodnicz±cej za te niezwykle wa¿ne dla organizatorów deklaracje oraz pozytywn± ocenê Letniego Festiwalu Kultury POLONIA CANTANS 2011, tym bardziej, ¿e jest ona z wykszta³cenia muzykiem. 

Od dnia 01.08.2011r. do 06.08.2011r. odbywa³y siê równolegle z koncertami we Wroc³awiu koncerty w Ko¶ciele ¦w. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie w ramach POLONII CANTANS. £±czna frekwencja w Lubinie by³a 4-krotnie wiêksza ni¿ Wroc³awiu. Maria Lamers, ?Syberyjski Krakowiak?, ?Kapela znad Baryczy?, Robert Bachara oraz Lusia Ogiñska wraz ze swoim mê¿em Ryszardem Filipskim, Zespó³ Muzyki Sakralnej ?3dzie¶ci3? z Poznania i Bohdan Porêba z Warszawy oraz pop-Oratorium ?Mi³osierdzie Bo¿e? byli bardzo gor±co przyjêci przez publiczno¶æ w tym górniczym mie¶cie. W dniu 04.08.2011r. Fundacja Polskie Gniazdo przekaza³a Ko¶cio³owi ¦w. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie ufundowany przez siebie litart (obraz bêd±cy po³±czeniem malarstwa i poezji) autorstwa Lusi Ogiñskiej o tematyce kolbiañskiej. Obraz w obecno¶ci autorki przekaza³ Prezes Zarz±du Fundacji Marian Jakubiszyn na rêce Ksiêdza Pra³ata Wies³awa Migda³a ? Proboszcza Parafii. W tym dniu odby³o siê równie¿ spotkanie z Lusi± Ogiñsk± i jej mê¿em Ryszardem Filipskim, odtwórc± roli wielkiego polskiego bohatera majora Hubala w filmie o tym samym tytule. Przez ca³y festiwal oraz do dnia 04.09.2011r. trwa³a wystawa o¶miu litartów Lusi Ogiñskiej w Ko¶ciele NMP na Piasku we Wroc³awiu, jako impreza towarzysz±ca POLONII CANTANS. Sk³adam ogromne podziêkowanie ? Bóg zap³aæ ? Jego Ekscelencji Ks. Abp. Marianowi Go³êbiewskiemu za objêcie Patronatem Honorowym Letniego Festiwalu Kultury POLONIA CANTANS oraz proboszczom obydwu Parafii: Ksiêdzu Pra³atowi prof. Stanis³awowi Pawlaczkowi ? Parafia NMP na Piasku oraz Ks. Pra³atowi Wies³awowi Migda³owi ? Parafia Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie. Bez ich zgody i b³ogos³awieñstwa Letni Festiwal Kultury POLONIA CANTANS nie móg³by siê odbyæ. Ogromne podziêkowanie dla g³ównego partnera festiwalu Fundacji Polska Mied¼, a szczególno¶ci jej Prezes, p. Cecylii Stankiewicz i jej sekretarzowi ? p. Krzysztofowi Ku³aczowi, CARITAS Archidiecezji Wroc³awskiej ? Ks. Dyrektorowi ? mgr Januszowi Jastrzêbskiemu, Zwi±zkowi Sybiraków III RP, w osobach Prezesów Stanis³awowa B³oñskiego i Boles³awa W³odarczyka. Dziêkujê jak najserdeczniej wszystkim Artystom oraz Kolegom z Fundacji Polskie Gniazdo za wspólnotê ducha i dzia³ania, a w szczególno¶ci Bohdanowi Porêbie i Marianowi Jakubiszynowi oraz Ks. Stanis³awowi Dragule, naszemu kapelanowi, za wspó³prowadzenie koncertów we Wroc³awiu i Lubinie. Dziêkujê równie¿ redakcji miesiêcznika ?S³owo Wroc³awian?, a szczególno¶ci Prezesowi Zarz±du Magnes Media Sp. z o.o. ? Emilowi Baranowi, za pomoc w promocji POLONII CANTANS i wydaniu festiwalowego dodatku specjalnego.

Jerzy Ziomek