Newsy

VII LETNI FESTIWAL...

VII LETNI FESTIWAL...

        VII LETNI FESTIWAL KULTURY POLONIA CANTANS 2017                  Wrocław ?  30.07. 2...

IV Letni Festiwal...

IV Letni Festiwal...

  IV Letni Festiwal Kultury POLONIA CANTANS 2014  WROCŁAW    27.07. -03.08.2014 - pod Honorowym...

YouTube


Top Panel

II Letni Festiwal Kultury Polonia Cantans 2012 ? podsumowanie

  • PDF
Po ubiegłorocznym sukcesie pierwszej edycji Letniego Festiwalu Kultury ?Polonia Cantans?, organizatorzy, czyli Fundacja Polskie Gniazdo, postanowili, że Festiwal powinien mieć swój ciąg dalszy. Tak też się stało. W oktawie 29.07.-5.08.2012 odbył się II Letni Festiwal Kultury ?Polonia Cantans 2012?, podczas którego odbył się szereg niezwykle interesujących i bogatych w treść koncertów. Cały Festiwal otrzymał wsparcie znamienitych patronów, z którego to wsparcia organizatorzy z pewnością powinny być dumni. Festiwal patronatem honorowym został objęty przez Jego Ekscelencję Ks. Abp. Mariana Gołębiewskiego, a także przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkie z zaplanowanych koncertów odbyły się w Kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku, każdy rozpoczynał się o godzinie 20:00. Wstęp na te wydarzenia był wstępem wolnym. Przypomnijmy sobie, jak dzień po dniu wyglądała tegoroczna edycja Festiwalu. 
 
II Festiwal Polonia Cantans zainaugurowany został 29.07.2012 roku uroczystą Mszą Święta w Kościele NMP na Piasku. Mszę poprowadził proboszcz parafii NMP na Piasku ? ksiądz prof. Stanisław Pawlaczek. Podczas Mszy miało miejsce odśpiewanie najstarszego i najpiękniejszego hymnu maryjnego powstałego w tradycji bizantyjskiej w VI wieku, czyli ?Akatystu?. ?Akatyst? został wykonany przez chórzystów Chóru Deesis z Piekar, przy udziale wrocławskich chórzystów pod dyrekcją Aleksandry Kołkowskiej. Przepiękne solówki utworu należały do księdza greko-katolickiego Bogdana M. Drozda. Tego samego dnia o godzinie 20:00 koncertowały panie z Zespołu Pieśni Jarzębina. Wykonawczynie przebywały na terenie Wrocławia już od początku dnia. W tym czasie zdążyły się zapoznać z miastem oraz z jego mieszkańcami. Po koncercie zespół został obdarowany pamiątkowymi szalikami drużyny WKS Śląsk Wrocław ? Mistrza Polski 2012, które miały być dowodem uznania za dotychczasową twórczość, a ponad wszystko za hymn Euro 2012 ?Koko Euro Spoko?. Zespół Pieśni Jarzębina udowodnił, iż polska kultura i polski folklor zachowały się najpiękniej właśnie w utworach muzycznych. 
 
Drugi dzień Festiwalu, czyli poniedziałek (30.07.) upłynął pod znakiem ?Literatury i Muzyki? (taki tytuł nosił koncert). Dwoje znakomitych śpiewaków operowych: Pani Dagmara Miller (mezzosopran) oraz Pan Rafał Żurakowski (tenor) wykonywało utwory takich polskich kompozytorów jak: Fryderyk Chopin, Władysław Żeleński czy Stanisław Moniuszko. Jak łatwo się domyślić, utwory tak wielkich tuzów muzyki klasycznej wymagały akompaniamentu fortepianu. Tak też było podczas tego koncertu. Na fortepianie zagrał utytułowany, doskonały muzyk ? Mirosław Gąsieniec, z którym organizatorzy z powodzeniem współpracowali także w zeszłym roku. Cały koncert dedykowany był dwóm wybitnym literatom, mianowicie Zygmuntowi Krasińskiemu i Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu w dwusetną rocznicę ich urodzin. Utwory wykonywane podczas koncertu to głównie kompozycje powstałe z inspiracji twórczością literacką Kraszewskiego i Krasińskiego. Wspaniałe słowo literackie wygłosiła Pani Maria Sonia Krok. 
Następnego dnia, czyli 31.07.2012 odbył się koncert zatytułowany ?Lwów-Wrocław?, który dedykowano (w setną rocznicę śmierci) Janowi Gallowi ? zapomnianemu kompozytorowi wielu pieśni. We wtorkowy wieczór można było usłyszeć takie utwory jak ?Dziewczę z buzia jak malina? czy ?Czarne oczki moje?. Przy fortepianowym akompaniamencie Moniki Pawlas wystąpili młodzi i uzdolnieni śpiewacy ? absolwenci Akademii Muzycznych z Wrocławia i Opola: Elżbieta Cabała (sopran), Agnieszka Węgrzynowska (sopran) oraz Bartosz Nowak (tenor). Wykonywane przez nich utwory były kompozycjami Galla opatrzonymi tekstami polskich poetów. 
 
Pierwszy dzień sierpnia był dniem wspomnień o wybitnym polskim kompozytorze ? Stanisławie Moniuszce. W 140 rocznicę jego śmierci organizatorzy ?Polonii Cantans? postanowili przypomnieć arie z najbardziej znanych oper kompozytora, a więc z ?Halki? czy ze ?Strasznego Dworu?. Na fortepianie ponownie zagrał Mirosław Gąsieniec. Wystąpili także wspomniani już Dagmara Miller oraz Rafał Żurakowski, którym towarzyszyła Anna Patrys (sopran). Koncert wzbogacił recytacjami wspaniały aktor ? Pan Marcin Rogoziński. Podczas piątego dnia Festiwalu ponownie wystąpił ksiądz Bogdan Drozd. Tym razem, przy fortepianowym wtórze doskonałego muzyka (prywatnie brata księdza) ? Romana Drozda ? oraz skrzypcowym ? Roberta Bachary, przedstawił recital ?Mysterium Cosmographicum-w poszukiwaniu sensu?, który to w większości składał z autorskich tekstów i kompozycji. Ksiądz Drozd powiedział: ?W muzyce widzę największy ślad Stwórcy i potężne narzędzie do uchylania kotary tajemnicy istnienia.? Powiedzieć trzeba jedno ? w jego muzyce naprawdę czuć największy ślad Stwórcy i potwierdzić może to każdy, kto księdza mógł usłyszeć.
 
W piątek 3.08.2012 w Kościele NMP na Piasku odbył się koncert ?Nadzieja i Muzyka?. Wystąpili w nim wykonawcy, którzy o nadziei z pewnością wiedzą dużo. Byli to: niewidoma wokalistka i gitarzystka Katarzyna Nowak oraz poeta i podróżnik ? Wojciech Popkiewicz. Zarówno jeden, jak i drugi wykonawca zyskali ogromne uznanie zgromadzonej publiczności, a to głównie za sprawą prawdy, jaka biła z ich postaci i tekstów, które wyśpiewywali. Okazało się, że do osiągnięcia dużego efektu często wcale nie są potrzebne nie wiadomo jak wielkie środki. Przedostatnią część II Letniego Festiwalu Kultury swoją obecnością uświetniła Magdalena Żuk. Jej wokalno-instrumentalny recital poprowadził Wojciech Popkiewicz. Warto nadmienić, iż wiele tekstów czy kompozycji muzycznych wykonywanych przez Magdalenę Żuk, wyszło właśnie spod ręki Popkiewicza. Recital Pani Magdaleny wprowadził słuchaczy w stan zadumy i wewnętrznego ukojenia. Jej piękny i spokojnie prowadzony głos sprawił, że wszyscy poczuli lekki smutek, który wynikał z nadchodzącego końca Festiwalu. ?Idea Letniego Festiwalu Kultury ?Polonia Cantans? jest bardzo szlachetna, a istotą jest, aby prezentacja artystyczna dostarczała pięknych przeżyć zarówno artyście, jak i odbiorcy. Kilka miesięcy temu odbierałam na Zamku Królewskim w Warszawie statuetkę Chopina przyznana przez TV Polonia ?Za zasługi dla Polski i Polaków poza Granicami Kraju?. Tym razem mogłam wystąpić przed polska publicznością w koncercie zatytułowanym ?Paryż -Wrocław?. Spotkanie z wrocławską publicznością było dla mnie bardzo piękne i wzruszające. Bardzo dziękuję Wojciechowi Popkiewiczowi za pomysł mojego występu, a dyrektorowi Festiwalu, Panu Jerzemu Ziomkowi, jak również organizatorom za zaproszenie. Mam nadzieje, ze Festiwal będzie się wspaniale rozwijał.? ? powiedziała Pani Magdalena Żuk Panu Marcinowi Mlekowi [źródło: http://wroclove.info/2012/08/12/magdalena-zuk-o- -milosci-do-muzyki/] 
 
Ostatni dzień należał do Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen oraz Chóru Basilica Cantans (wykonawcy ci znani byli nam już z poprzedniej edycji Festiwalu). Artyści wykonali koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II. To, co stało się podczas ich występu przeszło najśmielsze pojęcie. Z inicjatywy solistów zespołu Lumen nagle powstał krąg trzymających się za ręce słuchaczy. W myśl nauk Błogosławionego Jana Pawła II wszyscy stali się jednością i ze śpiewam na ustach doprowadzili II Letni Festiwal Kultury ?Polonia Cantans 2012? do finału. Pokrótce tak właśnie wyglądał przełom lipca i sierpnia tego roku. Towarzyszyła nam dobra muzyka, która była na tyle zróżnicowana, by móc zaciekawić wiele rozbieżnych gustów. Towarzyszyli nam wspaniali artyści, którzy przekazali zgromadzonym słuchaczom wiele ciekawych i cennych treści. W końcu towarzyszyło nam zacne audytorium, dzięki któremu nabieramy przekonania, iż tego typu Festiwal ma rację bytu.
 
II Letni Festiwal Kultury POLONIA CANTANS objął swoim patronatem wydaną w 2012 roku, z inicjatywy Związku Sybiraków III RP trylogię Rafała Pławińskiego ?W szponach Gułagu?, której autor był kolegą Aleksandra Sołżenicyna , z sąsiedniej pryczy w baraku gułagu. Rafał Pławiński na dzień przed śmiercią wziął w swoje dłonie pierwsze i mamy nadzieję nie ostatnie wydanie tej jakże ważnej dla polskiej historii i kultury książki. Pan dr Stanisław Błoński ? Prezes Związku Sybiraków III RP, prywatnie przyjaciel autora, członka Związku Sybiraków, codziennie przed koncertami, przekazywał bardzo ciekawe informacje o książce i autorze, które to niewątpliwie były interesujące dla audytorium. Obejmowanie przez festiwal patronatem nowych publikacji i twórczości wybranych artystów, będzie już stałym punktem programu Letnich Festiwali Kultury POLONIA CANTANS, zapewnia dyrektor festiwalu ? Jerzy Ziomek.